Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
  • 03.jpg
  • 01.jpg
  • 2.jpg

O obci

Jihomoravská obec Hostěradice se nachází na území okresu Znojmo 45 kilometrů jižně od Brna. S kládá se ze tří menších sídel – Hostěradic, Míšovic a Chlupic.

Poloha Hostěradic je dána rozhraním mezi Českomoravskou vrchovinou a Karpatskou soustavou, rozhraním zvanýmMiroslavská hrásť.

Pod Miroslavskou hrástí, v nížině zvané Boskovická brázda, leží Míšovice ve výšce 219 metrů nad mořem, Hostěradice pak ve výšce 212 metrů nad mořem a Chlupice ve výšce 217 metrů nad mořem.

Potok Skalička, protékající od západu okolo Chlupic, přijímá pod Hostěradicemi Míšovický potok pramenící za Míšovicemi a protékající celou obcí.

Katastrální výměra všech tří obcí je 2730 hektarů a počet obyvatel se pohybuje kolem 1450. Z tohoto počtu je 900 občanů v produktivním věku. Průměrný věk obyvatel Hostěradic je 36 let.

Přirozeným centrem celého regionu je město Brno, vzdálené 45 kilometrů od Hostěradic. Mezi regionální centra této oblasti se řadí kromě Znojma (37200 obyvatel) i město Ivančice, které sice leží již na území jiného okresu (Brno venkov), ale jen ve vzdálenosti 25 kilometrů od Hostěradic.

Mezi silné stránky Znojemska patří urbanistická osa Pohořelice - Znojmo - hranice s Rakouskem, která koresponduje s trasami silnic 1. třídy číslo 54 a 38. V bezprostředním kontaktu s ní je kromě Znojma ještě subcentrum Miroslav a dalších 8 obcí.

Obec je pokryta sítí Paegas, Oskar i Eurotel. V obci jsou tři veřejné telefonní automaty. Obec má veřejné osvětlení, je zcela plynofikována, má kanalizaci na dešťovou i splaškovou vodu s napojením na čističku odpadních vod. V obci je pošta a po pravé straně silnice Hostěradice - Znojmo asi 500 metrů za obcí se nachází benzínová stanice.

V Hostěradicích bylo v roce 1991 celkem 391 trvale obydlených domů, průměrného stáří 59,8 let. Z uvedeného počtu bylo 378 rodinných domků, což je 96,7 %. Neobydlených domů bylo celkem 33. Bytů bylo celkem 435. Neobydlených bytů bylo celkem 37. Z celkové výměry obce 2730 ha připadá 2238 na zemědělskou půdu, zbytek tvoří lesní půda, menší vodní plochy a zastavěná území.

V obci se nachází mateřská škola a základní škola (1. až 5. stupeň). 6. až 9. stupeň základní školní docházky žáci absolvují v Miroslavské základní škole.

Největším podnikem v obci je a.s. ZEA Hostěradice, která zaměstnává cca 100 pracovníků, zaměřující se na pěstování vína, živočišnou a rostlinnou produkci. Dále je v obci několik desítek soukromých podnikatelů a zemědělců, zajišťující široký sortiment nabídky služeb od prodeje zboží, pohostinství, přes kovovýrobu, zpracování dřeva, výrobu keramiky a ubytování.

Z kulturních institucí v obci funguje veřejná knihovna a kulturní dům, ve kterém se pořádají například plesy, Silvestrovská oslava, setkání důchodců, prodejní akce a jiné (školní divadlo, koncerty místních kapel a podobně). V obci se pořádá jednou za rok pouť a udržují se lidové zvyky spjaté s určitým ročním obdobím nebo svátkem - pomlázka o Velikonocích, masopustní oslavy, pálení čarodějnic v poslední dubnovou noc, dožínky a jiné.

Mezi neziskové organizace v obci patří Myslivecké sdružení, Svaz zahrádkářů, Tělovýchovná jednota či Sbor dobrovolných hasičů Míšovice a Hostěradice. V obci funguje i Sbor pro občanské záležitosti či Klub rodičů a přátel školy.

K sportovnímu vyžití v obci slouží fotbalové hřiště a školní tělocvična. Při tělovýchovné jednotě Hostěradice v současné době fungují tři oddíly: oddíl kopané, oddíl stolního tenisu a oddíl ledního hokeje. Tělovýchovná jednota je v obci jednou z nejaktivnějších organizací, která působí nejen na úseku sportu, ale angažuje se i v pořádání mnoha kulturních akcí (koncerty, masopustní oslavy a podobně).

Z hlediska turismu je výhodou obce její geografická poloha, dobrá nabídka venkovské turistiky ve vazbě na regionální specifické atributy (vinařství, folklór) či nabídka značených turistických tras (včetně cyklotras a vinařských cyklostezek). Ubytování v obci v současné době umožňuje pouze Motel LIO s 25 lůžky.

 
Dětská hřiště - www.drevoartikl.cz/detska-hriste
Zmrzlinové stroje - www.zmrzlina-stroje.cz Hotel Besední dům Valtice nabízí - hotel Valtice, penzion Valtice, ubytování ve Valticích, restaurace Valtice www.uzeleneho-domu.cz - apartmán v Mikulově, ubytování v Mikulově, ubytování v soukromí v Mikulově Ubytování Mikulov - Penzion MIKULOV - Penzion Euro Ubytování Vranovská přehrada, Vranov nad Dyjí, dovolená Vranovská přehrada - Hotel Vranov J.P.S. – zmrzlinové stroje s.r.o. vám nabízí opravy a servis zmrzlinových strojů. výroba dresů, výroba hokejových dresů, výroba sportovních dresů, výroba cyklistických dresů Penzion Morava Znojmo nabízí - penzion Znojmo, cykloturistika Znojmo, ubytování ve Znojmě, vinařská turistika Znojmo Agra Horní Dunajovice - výkup zemědělských pozemků Znojmo, rotlinná výroba, živočišná výroba, zemědělské služby - Znojmo Penzion u Výra | Penzion ve Znojmě, cykloturistika Znojmo, ubytování ve Znojmě, penzion Výrovice Autokemp Výr Znojmo nabízí - kemp Znojmo, autokemp Znojmo, autokemp Jižní Morava Ubytování Mikulov - Penzion MIKULOV - Penzion Euro Villa Daniela Valtice - www.sklepuvaly.cz Penzion U Hrádku nabízí bydlení v centru Podyjí v blízkosti se nachází Vranovská přehrada a Vranov nad Dyjí. EthicSport - profesionální doplňková výživa sportovců Massagen - Ernstbrunn, Hollabrunn, Laa an der Thaya, Mistelbach, Poysdorf Vlasová kosmetika ColourB4 - ColourB4 vlasová kosmetika - odbarvovač vlasů, narovnávač vlasů, ochrana vlasů Svatby Valtice, Lednicko-Valtický areál Firemní akce, soukromé oslavy, Valtice, Lednicko-Valtický areál Ubytování Valtice, Lednicko-Valtický areál Cykloturistika Valtice, Lednicko-Valtický areál Turistický průvodce Valtice, Lednicko-Valtický areál Valtice Info - ubytování Valtice, restaurace Valtice, vinařství Valtice, cykloturistika Valtice MALÁČ - Zmrzlinový stroj, Cukrářská pec Lainox, Konvektomat Retigo, Zmrzlinová vitrína, Vitrína Scaiola, Poutač na točenou zmrzlinu
Vítejte na webových stránkách Webové stránky obce Hostěradice  Vítejte na webových stránkách Webové stránky obce Hostěradice
Welcome REALNAME  Welcome REALNAME